Header top area left

Header top area left

Header top area right

Header top area right

co to jest laktoza

Co to jest laktoza? Nie daj się nabrać!

W reklamach i w Social Mediach coraz częściej promowane jest używanie mleka bez laktozy. Zanim zdecydujesz się podążać za trendami, przekonaj się, co to jest laktoza i nietolerancja laktozy. Dopiero wtedy zyskasz odpowiedź na pytanie, czy naprawdę opłaca się kupować i pić mleko bez laktozy.

Laktoza – co to?

Laktoza to cukier złożony występujący w mleku oraz produktach mlecznych, np. kefirach, jogurtach itd. Składa się z dwóch cukrów prostych – glukozy i galaktozy. 

Dla większości ludzi laktoza jest łatwa do strawienia, ponieważ produkują oni enzym zwany laktazą, który rozkłada laktozę na dwie prostsze formy cukru — glukozę i galaktozę. Odpowiedzialność za trawienie laktozy w organizmie człowieka spoczywa na enzymie zwanymi laktaza.

Uznaje się, że najwięcej tego enzymu posiadają dzieci, szczególnie noworodki i niemowlaki. W kolejnych latach życia człowieka stopniowo zmniejsza się ilość laktazy w jelitach, przez to może dojść do powstania różnego typu zaburzeń, a nawet do powstania schorzeń takich jak nietolerancja laktozy.

Czym jest nietolerancja laktozy?

Gdy wiesz już, co to jest laktoza, czas przejść do kwestii związanej z tym, czym jest nietolerancja laktozy. Niektórzy ludzie mają problemy z trawieniem laktozy, co prowadzi do wystąpienia nietolerancji laktozy. Czym to się charakteryzuje?

Nietolerancja laktozy to stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości laktazy, by strawić laktozę. Związane jest to z faktem, że organizm wytwarza nieodpowiednią ilość enzymów laktazy lub w ogóle ich nie produkuje. Przez to dochodzi do sytuacji, kiedy cukier nie ulega rozkładowi i zalega w przewodzie pokarmowym.

Osoby z nietolerancją laktozy doświadczają objawów takich jak:

 • bóle brzucha,
 • wzdęcia, 
 • biegunki, 
 • gazów,
 • męczą ich kolki,
 • nudności,
 • wymioty.
Laktoza – co to

Do tych objawów dochodzi w momencie, gdy zostaną spożyte przez nich produkty mleczne, zawierające laktozę. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, u których stwierdzono nietolerancję laktozy, jest sięganie po produkty mleczne, które nie zawierają laktozy, np. mleko bez laktozy.

Warto jeszcze podkreślić, jakie produkty zawierają najwięcej laktozy:

 • serwatka,
 • mleko w proszku,
 • śmietanki do kawy,
 • mleko skondensowane.

Czy picie mleka bez laktozy jest zdrowe?

Zapewne spotkałaś lub spotkałeś się ze stwierdzeniem, że mleko bez laktozy jest znacznie zdrowsze niż tradycyjne. To mit! Przynajmniej częściowo. Produkty mleczne bez laktozy, np. właśnie mleko to najlepszy wybór dla osób z nietolerancją laktozy. Sprawiają, że nie muszą oni rezygnować z produktów mlecznych i cierpieć z powodu objawów, o których pisałam powyżej.

Jednak nie dla każdego takie mleko będzie dobrym wyborem. To nie najlepsza opcja dla osób z alergią na białko mleka. Poza tym pijąc mleko bez laktozy bez przeciwwskazań do zażywania laktozy, możesz doprowadzić do tzw. wtórnej nietolerancji laktozy. 

Jak widzisz, to, co dla jednych jest zdrowe, dla innych osób już nie musi takie być. Dlatego właśnie warto wiedzieć, co to jest laktoza i nietolerancja laktozy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments