Stres a dieta

Dieta na stres — co jeść, aby obniżyć poziom stresu?

Stres jest uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Choć dla niektórych stres to doskonały motywator, to jednak coraz częściej staje się chroniczny. Wtedy stres nie jest odczuwalny tylko przez chwilę, ale utrzymuje się przez długi czas, sprawiając tym samym, że organizm pozostaje w ciągłej gotowości. Może mieć to wiele negatywnych skutków, dlatego postaraj się przy pomocy odpowiedniej diety nieco zminimalizować poziom stresu.

Dlaczego stres wpływa negatywnie na organizm?

Dlaczego stres wpływa negatywnie na organizm?

Długotrwale utrzymujący się stres ma wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu. Jednak nie odnosi się to jedynie do sfery fizycznej, ale również emocjonalnej i psychicznej. Po prostu stres w końcu przejmuje władzę nad Twoim życiem, a Ty nie jesteś w stanie się zrelaksować, skoncentrować lub wykonać najprostsze zadania. Poza tym zaczynasz mieć problem z zaburzeniami emocjonalnymi, zwiększoną agresją, bólami głowy, nadmiernym poceniem się, przyspieszonym biciem serca, a nawet z zanikami pamięci. Taki stan, gdy utrzymuje się długo, przeradza się nawet w nerwicę czy depresję. Dlatego pora zacząć reagować! Walkę rozpocznij od zmiany dotychczasowej diety, a już wtedy poczujesz różnicę.

Niedobory składników odżywczych a większy stres

Stresujesz się przed egzaminem, ważnym wydarzeniem czy rozmową kwalifikacyjną — co wtedy jesz? Zapewne sięgasz po słodycze, żywność wysokoenergetyczną lub taką mocno przetworzoną. Niestety, choć niektóre z tych produktów mogą naprawdę dobrze smakować, to na pewno nie pomogą Ci zniwelować stres. Wręcz przeciwnie! Naukowcy udowodnili już, że taka żywność wpływa na powstanie nowych wzorców aktywacji mózgu. Po prostu Twój mózg zrozumie, iż pojawienie się napięcia i stresu jest przez Ciebie nagradzane pysznym ciasteczkiem. Wtedy stracisz kontrolę nad swoimi emocjami, a za to staniesz się niewolnikiem stresu oraz pustych kalorii.

Dieta a stres — jak obniżyć poziom stresu?

Jak jedzenie wpływa na obniżenie stresu

Odpowiedni sposób żywienia może pomóc Ci zniwelować stres i pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucie napięcia, które tak utrudnia Ci normalne funkcjonowanie. Wtedy pozbędziesz się kołatania serca, drgających powiek czy uczucia rozdrażnienia. Dlatego ruszaj na zakupy i uzbrój się w produkty, wspomagające walkę ze stresem.

Witamina B

Wszystkie witaminy z grupy B działają wzmacniająco na układ nerwowy. Zatem, jeżeli masz problem ze stresem, jesienną chandrą lub chorujesz na depresję, to koniecznie zaopatrz się w te witaminy — włącz je też do swojej codziennej diety. Poza tym wybieraj je w zależności od tego, z jakimi dolegliwościami się borykasz:

  • B1 – zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, wycisza, a także reguluje wzrost komórek nerwowych;
  • B2 – dodaje energii;
  • B6 – łagodzi stany lękowe i zwiększa wchłanianie magnezu;

W jakich produktach znajdziesz witaminy z grupy B?

Przede wszystkim postaw na rośliny strączkowe typu fasola. Poza tym witaminy z grupy B znajdziesz w kaszy, razowym pieczywie czy pestkach słonecznika. Koniecznie włącz też do swojej codziennej diety drób, rybę, kapustę, brokuły oraz wołowinę. Gdy tylko zadbasz o dostarczenie tych składników, to nie musisz dodatkowo suplementować witamin z grupy B.

Flawonoidy

Flawonoidy zwalczają stres

Dieta a stres — to nierozerwalne połączenie, dlatego zadbaj o obecność w swoich posiłkach flawonoidów, czyli substancji, dzięki którym rośliny mają tak piękny kolor. Ten składnik skutecznie chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Poza tym wpływa na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Zatem ich spożycie pozwoli Ci zachować równowagę, ale również zapanujesz nad własnymi emocjami.

Gdzie naturalnie występują flawonoidy?

Owoce i warzywa to prawdziwa skarbnica flawonoidów, więc koniecznie jedz je przynajmniej 5 razy dziennie. Tym bardziej że możesz dodawać je do posiłków, jeść je na surowo lub w formie pożywnych koktajli. Po prostu zadbaj o to, aby w Twojej codziennej diecie nie zabrakło jabłka, banana, winogrona, papryki, ogórka, cebuli czy kapusty. Widzisz, ile pysznych warzyw i owoców masz do wyboru? Dzięki temu na pewno łatwo znajdziesz opcję, która Ci zasmakuje.

Magnez

Magnez obniża poziom stresu

Ogromną rolę w zmniejszeniu poziomu stresu i stabilizacji układu nerwowego pełni magnez. Poza tym to właśnie od niego zależy, ile energii przedostanie się do szarych komórek. Oprócz tego magnez pozwoli Ci się uspokoić, poprawi pamięć, a także usprawni procesy związane z myśleniem. Dlatego też magnez jest tak zalecany studentom przed sesją czy dzieciom w trakcie nauki. Stosuj go również wtedy, gdy masz problem ze stresem.

Jakie produkty są bogatym źródłem magnezu?

Chcesz w naturalny sposób dostarczyć organizmowi większą dawkę magnezu? Zatem w Twojej diecie nie może zabraknąć fasoli, orzechów, grochu, kaszy gryczanej, szpinaku, bananów czy żółtego sera. Możesz też pozwolić sobie na odrobinę przyjemności i raz po raz zjeść kawałek gorzkiej czekolady — wtedy nie tylko się uspokoisz, ale również poczujesz się naprawdę dobrze, bo wzrośnie poziom endorfin w Twoim organizmie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments