Wsparcie dla układu pokarmowego. Dieta lekkostrawna. Zasady i efekty.
Dieta lekkostrawna jest taką modyfikacją żywienia, która ma celu odciążyć organizm. Na jej bazie konstruuje się wiele diet leczniczych. W założeniu powinna pokrywać potrzeby energetyczne organizmu i dostarczać takich samych ilości składników odżywczych, jak ma to miejsce w przypadku żywienia podstawowego. Sama w sobie nie jest dietą odchudzającą, jednak wprowadzając racjonalne restrykcje kaloryczne, może się taką stać. Jakie są zasady diety lekkostrawnej? Jakie efekty niesie ze sobą jej stosowanie?
Podstawową zasadą diety lekkostrawnej jest spożywanie takich posiłków, które nie będą obciążać układu pokarmowego. Najczęściej stosuje się ją w celach leczniczych, szczególnie u osób zmagających się z chorobami żołądka oraz jelit, osób starszych oraz podczas infekcji przebiegających z gorączką. Jej celem jest ułatwienie organizmowi procesu trawienia. Podczas jej stosowania spożywa się wyłącznie produkty lekkostrawne, najczęściej podawane na surowo lub gotowanie w wodzie i na parze. Mimo tego, że w założeniu jest dietą leczniczą, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosowały ją również osoby zmagające się ze zbędnymi kilogramami lub takie, które po prostu chcą poczuć się lekko.
Jakie są zasady diety lekkostrawnej?
- Najważniejszym założeniem diety lekkostrawnej jest ograniczenie podaży błonnika. Nie należy jednak zupełnie eliminować go z diety, gdyż usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie dostarczanie dolnej granicy jego podaży i wybieranie takich produktów, które charakteryzują się niskim lub średnim stopniem przemiału (np. chleb pszenny, kasza kuskus i kukurydziana, suchary, owoce i warzywa bez skórki). Wskazane jest unikanie takich owoców i warzyw, które posiadają drobne pestki oraz orzechów.
- Posiłki w diecie lekkostrawnej powinny być duszone lub gotowane, chociaż można pokusić się też o pieczenie w folii, ale bez dodatku tłuszczu. Należy unikać smażenia i grillowania. Posiłki nie powinny być ponadto zbyt gorące, a do ich przyprawiania warto użyć łagodnych ziół. Sól oraz ostre przyprawy to coś, z czego lepiej zrezygnować.
- Przygotowanych dań nie powinno się poddawać ponownej obróbce termicznej. Odsmażanie i wielokrotne odgrzewanie to coś, z czego lepiej zrezygnować, a zamiast tego “jeść na świeżo”. W diecie lekkostrawnej ważna jest higiena żywności, która może zostać zaburzona przez wybór nieprawidłowych lub długo przechowywanych produktów.
- Produkty określane mianem wzdymających, czyli np. rośliny strączkowe, cebula i kapusta, to te, z których należy zrezygnować.
- Jak w przypadku każdej innej diety, również w tej należy jeść regularnie i wybierać zdrowe produkty. Zaleca się spożywanie około 5 posiłków dziennie, co mniej więcej 3 godziny. Każdy kęs należy dokładnie przeżuwać, jeść w pozycji siedzącej lub półsiedzącej i bez żadnego pośpiechu.
- Źródłem tłuszczu powinny być tłuszcze jedno- i wielonasycone, pochodzące głównie z olejów roślinnych. Białko może pochodzić zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych. Większość produktów dozwolonych w ramach diety lekkostrawnej to te, które posiadają niski indeks glikemiczny. Słodycze i słodkie napoje powinny zostać ograniczone do minimum.
- Każdego dnia należy wypić więcej niż 1,5 litra wody. Mocne kawy i herbaty mogą obciążać układ pokarmowy, dlatego nie są rekomendowane przez dietetyków, a alkohol jest bezwzględnie zakazany.
Dieta lekkostrawna pod okiem dietetyka
Dieta lekkostrawna powinna całkowicie pokrywać zapotrzebowanie żywieniowe, a jednocześnie dawać ukojenie podczas przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli u pacjentów podczas przebiegu choroby pojawia się gorączka, zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się do 150%. Wyjątek stanowią pacjenci borykający się z otyłością, u których w takim przypadku zmniejsza się liczbę przyjmowanych kalorii. Kiedy przewlekle występuje biegunka, wprowadza się do żywienia lekkostrawnego dodatkowe produkty oraz napoje zapierające, takie jak czarne kakao, mocna herbata bez dodatku cukru, mięta czy ryż.
Stosowanie diety lekkostrawnej zaleca się wszystkim, u których występują choroby układu pokarmowego. Mimo tego, że dieta lekkostrawna jest dietą leczniczą, a nie odchudzającą, może być skutecznym sposobem na odchudzanie. Jej stosowanie przez dłuższy czas z racjonalnym zmniejszeniem ilości przyjmowanych kalorii, pozwoli powoli pozbyć się nadmiernej masy ciała i zminimalizuje szanse na wystąpienie efektu jo-jo. Dodatkowymi zaletami, które przynosi stosowanie tego typu żywienia, jest z pewnością zauważalna poprawa samopoczucia, odciążenie trzustki oraz wątroby, uczucie lekkości, detoksykacją organizmu i lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego. Moi pacjenci mówili często, że poprawiła się kondycja ich włosów i skóry.