Głodówka przez niektórych traktowana jest jako sposób oczyszczenia organizmu czy zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednak, czy naprawdę takie są efekty głodówki? Przestań opierać się na opiniach i kłamstwach. Sprawdź, czy istnieje coś takiego, jak głodówka lecznicza i czy opłaca Ci się ją stosować.
Czym jest naprawdę głodówka?
Głodówka często utożsamiana jest z elementem diety oczyszczającej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jej głównym celem jest oczyszczenia organizmu z toksyn. To znaczy ze wszystkich tych szkodliwych substancji, które znajdują się w posiłkach, które zjadasz, jak i w powietrzu, które wdychasz. Do tego negatywnie wpływają one na Twoje zdrowie, ale też samopoczucie. Toksyny wywołują problemy z krążeniem, trawieniem, a z czasem także niekorzystnie wpływają na stawy czy nawet nasilają występowanie migreny. Zatem wydaje się, że pozbywanie się ich z organizmu to sprawa nadrzędna. Dlatego wybór bada często na głodówkę. W końcu kiedy do organizmu nie jest dostarczane pożywienie, to zaczyna on trawić to, co ma pod ręką, tj. tłuszcze i właśnie toksyny.
Obecnie głodówka budzi dość skrajne emocje — przez jednych jest wyszydzana i przestrzega się przed tym, że można boleśnie odczuć jej skutki, a inni z kolei ciągle do niej wracają, doceniając, z jakimi korzyściami się wiąże.

Głodówka — efekty, które mogą Cię przerazić lub zachwycić
Kiedy organizm nie otrzymuje składników pokarmowych przez dłuższy czas, to zaczyna proces spalania tego, co aktualnie ma pod ręką. W pierwszej kolejności zabiera się za zapasy glikogenu z wątroby, tłuszcze oraz toksyny. Jednak powoduje to również, niedostarczenie ważnych składników odżywczych, dzięki którym Twój organizm prawidłowo funkcjonuje. Poznaj jeszcze inne efekty głodówki:
Pozytywne efekty głodówki
Jednodniowa głodówka sprawia, że zaczynasz zupełnie inaczej patrzeć na jedzenie. W dodatku później jesz tylko wtedy, gdy jesteś głodny i skutecznie ograniczasz podjadanie. Pozytywnie wpływa to na układ trawienny i metabolizm. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii dowiedli też, że maksymalnie 3-dniowa głodówka regeneruje system odporności organizmu. Jednak trzeba pamiętać, że przynajmniej jedno przeciwwskazanie lekarza do odbywania głodówki wystarczy, aby zaczęła ona przynosić jedynie negatywne efekty.
Negatywne efekty głodówki
Przede wszystkim częste i bezmyślne stosowanie nagłych głodówek prowadzi do rozchwiania metabolizmu, a to jest prostą drogą do efektu jojo. Musisz zdawać sobie sprawę również, że przyczynia się to do spotęgowania lub powstania chorób krążenia, kamicy nerkowej czy nadciśnienia tętniczego. Szczególnie niebezpieczna jest dla cukrzyków, gdyż uniemożliwia uregulowanie glikemii. Oto inne niebezpieczne czy nieprzyjemne efekt głodówki:
- bóle głowy,
- utrata masy mięśniowej,
- negatywne skutki dla Twojej urody — łamliwe paznokcie i włosy, wypryski,
- wahania nastroju, zmęczenie, stany depresyjne czy obniżenie koncentracji,
- niedożywienie oraz przewodnienie.

Głodówka wodna, lecznicza, a może jednodniowa — najpopularniejsze rodzaje
W sieci, telewizji czy w prasie możesz natknąć się na tak wiele różnych rodzajów głodówek — zdrowotne, wodne, lecznicze, a do tego wiele z nich jest podzielona według czasu trwania. Dowiedz się zatem, co kryje się za tymi nazwami.
Oto najpopularniejsze rodzaje głodówek:
Głodówka lecznicza
W tym przypadku głównym celem jest właśnie detoksykacja. Ma sprawiać, że organizm zacznie funkcjonować znacznie sprawniej, a Ty zyskasz więcej energii. Jednak taka głodówka nie powinna trwać dłużej niż 3 dni, chyba że specjalista zaleci inaczej. Nie można też zapomnieć wtedy o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Niekiedy wykorzystuje się głodówkę leczniczą podczas walki z różnymi chorobami, np. nowotworem, astmą czy zapaleniem jelita grubego.
Głodówka wodna
Ten rodzaj głodówki to tak naprawdę kolejny trend żywieniowy, który miał za zadanie pomóc w utracie zbędnych kilogramów. W rzeczywistości nie różni się niczym w porównaniu do standardowej głodówki, tj. przez pewien czas nie jesz, a za to pijesz min. 2 litry wody. Niestety osoby padające ofiarą mody, nagle decydują się na taką głodówkę, co z czasem źle wpływa na ich organizm.

Głodówka jednodniowa
Jak sama nazwa wskazuje — trwa jeden dzień i przez ten czas nie możesz spożywać żadnych posiłków. Jednak warto podkreślić, że jeśli nadal ma ona charakter głodówki leczniczej, to może naprawdę pozytywnie wpłynąć np. na Twój układ trawienny. Takie krótkotrwałe wytchnienie dla organizmu ma też oczyścić jelita, ale podkreślam jeszcze raz — musi odbywać się pod kontrolą lekarza.
Podsumowanie
Zawsze bardzo ważne jest to, aby nie od razu wracać do starych nawyków żywieniowych czy takiej samej ilości spożywanego jedzenia. Tym bardziej, jeśli nie chcesz narazić się na efekt jojo i znaczne przybranie na wadze. Efekty głodówki będą negatywne, gdy przestaniesz jeść, a wcześniej żywiłeś się głównie wysokokalorycznymi potrawami. Odpowiednie przygotowanie to podstawa. Wydaje się, że najwięcej korzyści możesz czerpać z głodówki jednodniowej czy też tej pod kontrolą specjalisty, będącej częścią przemyślanie zaplanowanej diety oczyszczającej.