Header top area left

Header top area left

Header top area right

Header top area right

jak ograniczyć mięso w diecie

Jak ograniczyć mięso w diecie? Praktyczne wskazówki

Światowa produkcja mięsa rośnie z każdym rokiem. W Polsce miłośnicy mięsnych potraw nie wyobrażają sobie niedzielnego obiadu bez domowych kotletów, gołąbków czy sezonu letniego bez kiełbaski lub fileta z grilla. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nadmierne spożywanie mięsa zwiększa ryzyko chorób serca, niebezpiecznego wzrostu poziomu cholesterolu, a nawet wystąpienia nowotworów. Do tego dochodzi też wiele czynników związanych z ekologią i etyką. Kompromisem może być fleksitarianizm i semiwegetarianizm. Przekonaj się, jak ograniczyć mięso w diecie i dlaczego warto się na to zdecydować.

Co to jest fleksitarianizm?

Fleksitarianizm to dieta oparta głównie na roślinach. Bazą dla wszystkich potraw są w tym przypadku warzywa i owoce. Jednak jest to na tyle elastyczne podejście, że dopuszcza spożywanie mięsa od czasu do czasu. Szczególnie cenione jest chude mięso np. drób i ryby, które są doskonałym źródłem kwasów omega 3. Fleksitarianizm cechuje się głównie tym, że jesz po prostu mniej mięsa lub rzadziej. 

Osoby praktykujące fleksitarianizm, skupiają się głównie na spożywaniu białka roślinnego. Najlepszym źródłem białka stają się wtedy strączki – fasola, soczewica, soja i ciecierzyca.

Fleksitarianizm daje możliwość stopniowej zmiany diety lub może być po prostu etapem przejściowym w drodze do eliminacji mięsa z diety.

Czym jest semiwegetarianizm?

Wiesz, co to jest semiwegetarianizm? Nie jest to tak popularne pojęcie, jak fleksitarianizm, ale również może być dobrą propozycją dla osób, które chcą ograniczyć mięso ze względów etycznych czy zdrowotnych.

Semiwegetarianizm również kładzie nacisk na zmniejszenie spożycia mięsa, ale nie wyklucza go całkowicie z diety. W tym przypadku dopuszczalne jest spożywanie niektórych gatunków mięs – drobiu i ryb. Natomiast wyeliminowane zostaje z diety mięso czerwone.

Semiwegetarianizm można podzielić na jeszcze dwie podkategorie:

  • pollowegetarianizm – zezwala na spożywanie mięsa drobiowego;
  • pescowegetarianizm – dopuszcza jedzenie mięsa ryb.
Co to jest fleksitarianizm

5 sposobów, jak ograniczyć mięso w diecie?

Zastanawiasz się, jak ograniczyć mięso w diecie? Chcesz przejść na fleksitarianizm lub na semiwegetarianizm? Oto 5 skutecznych sposobów, które mogą ułatwić Ci ten proces.

  • Wybierz jeden dzień dla mięsa – wytypuj jeden dzień w tygodniu, kiedy pozwolisz sobie na jedzenie mięsa np. na obiad czy na kolację. Popularnym wyborem w tym przypadku jest niedziela, ale wybór należy do Ciebie. Dzięki temu szybko przyzwyczaisz się, że mięso nie musi być podstawą każdego posiłku.
  • Odkryj smak roślin strączkowych – zdecyduj się na eksperymentowanie roślinami strączkowymi. Przekonaj się, na jak wiele sposobów możesz przygotować soczewicę, fasolę, ciecierzycę czy bób. Możesz zainspirować się kuchnią śródziemnomorską, azjatycką czy meksykańską.

  • Przygotuj alternatywne potrawy mięsne – wypróbuj roślinne alternatywy dla mięsa, takie jak burgery roślinne, kiełbasy roślinne, szynk, a nawet mielone. Sprawdź, czy  odpowiadają one Twoim preferencjom smakowym.

  • Zwiększ spożycie warzyw i owoców – skoncentruj się na zwiększeniu ilości warzyw i owoców w diecie. Są one bogate w składniki odżywcze, błonnik i antyoksydanty. Dodawaj je do sałatek, koktajli, zup, czy też wykorzystaj je jako bazę posiłków. Kolorowe warzywa i owoce dodają nie tylko smaku, ale również estetyki do posiłków.

  • Bądź świadomym konsumentem – zwracaj uwagę na pochodzenie mięsa, które spożywasz. Wybieraj produkty pochodzące od lokalnych, ekologicznych hodowców, którzy dbają o zwierzęta. W miarę możliwości unikaj mięsa z masowej produkcji i wspieraj zrównoważone praktyki rolnicze. Pamiętaj, że takie mięso zazwyczaj jest droższe, co będzie motywowało do tego, aby kupować go mniej.

Dlaczego warto ograniczyć mięso w diecie

Dlaczego warto ograniczyć mięso w diecie?

Ograniczenie spożycia mięsa przynosi wiele korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Spożywanie zbyt dużych ilości mięsa może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia chorób serca, zespołu metabolicznego, otyłości, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów nowotworów. Dlaczego mięso w nadmiarze jest tak niezdrowe? Z jednej strony znajduje się w nim sporo tłuszczy, ale też antybiotyków.

Gdy zdecydujesz się ograniczyć mięso w diecie, możesz odzyskać większą kontrolę nad swoją wagą, obniżysz poziom cholesterolu, a także poprawisz ogólny stan swojego zdrowia. Najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do niedoboru białka – zamiast mięsa wybierz rośliny strączkowe lub zamiast czerwonego mięsa jedz pyszne ryby.

Nadmierne spożywanie mięsa ma też ciemne strony dla środowiska naturalnego. Produkcja mięsa wiąże się z zużywaniem ogromnej ilości wody. Do tego przyczynia się do zanieczyszczenia wód, wylesiania i emisji gazów cieplarnianych. Ograniczenie spożycia mięsa wpływa na zmniejszenie śladu węglowego. Do tego dochodzi jeszcze kwestia etyczna związana z tym, że często zwierzęta hodowane są w niehumanitarnych warunkach.

Teraz skoro już wiesz, jak ograniczyć mięso w diecie i znasz takie pojęcia jak fleksitarianizm oraz semiwegetarianizm, możesz zacząć odżywiać się świadomiej. Chętnie pomogę Ci w dobraniu diety dopasowanej do Twojego stanu zdrowia i światopoglądu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments