Jak wybrać dobre awokado?
Masz ochotę na pyszną i pożywną kanapkę? Świetnym dodatkiem będzie awokado – nie tylko ze względu na świeży smak, ale również na bogactwo wartości odżywczych. Z tym składnikiem możesz przygotować wiele wspaniałych kanapek, sosów, omletów czy tortilli. Jednak zanim będziesz cieszyć się tym wybornym smakiem, to dowiedz się, jak wybrać dobre awokado. Dzięki temu nigdy nie wybierzesz zepsute lub niedojrzałe awokado.
Jak wybrać idealne awokado?
Podczas wyboru idealnego awokado weź pod uwagę kilka kluczowych kwestii – kolor, miękkość oraz rodzaj. Podejdź indywidualnie do zadania wybrania dojrzałego awokado. W przypadku odmiany Fuerte postaw na produkt, który ma ładną, zieloną skórkę. Bez zbędnych plamek, które mogłyby wskazywać na to, że owoc jest zepsuty w środku. Pamiętaj, że najlepsze awokado nie jest ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Możesz z łatwością to sprawdzić, gdy delikatnie naciśniesz na skórkę. Idealny owoc powinien delikatnie uginać się pod wpływem siły palców, ale później wraca do pierwotnego położenia.
Jak wybrać dobre awokado Hass? Ta odmiana powinna mieć fioletowo-czarne zabarwienie. Pamiętaj, że ten rodzaj owocu zazwyczaj dojrzewa dopiero po 4-5 dniach od zbioru. Jeśli jest niedojrzałe, to skórka ma ciemnozielony kolor i dopiero później ciemnieje, co wskazuje na to, że owoc nadaje się do spożycia. Poza tym idealne awokado Hass ma delikatnie orzechowy posmak. W tym przypadku test nacisku się nie sprawdzi, bo ta odmiana ma dość twardą skórkę. Jeśli jednak awokado ma miękką, gąbczastą skórkę, to prawdopodobnie oznacza, że owoc jest zepsuty.
Mam dla Ciebie jeszcze jeden sprytny trik, dzięki któremu wybierzesz idealne awokado. Wystarczy, że oderwiesz szypułkę owocu. Gdy z trudem odchodzi lub pod spodem widoczny jest jasnozielony kolor, to awokado nie jest dojrzałe. Brązowy kolor świadczy o tym, że owoc jest zepsuty lub zbyt dojrzały. Jeśli jednak ma żółtą barwę, to oznacza, że powinieneś kupić właśnie tę sztukę, a z pewnością będziesz zajadać się wtedy idealnym awokado.
Dlaczego warto jeść awokado?
Dojrzałe awokado zachwyca nie tylko bardzo dobrym smakiem, ale też właściwościami zdrowotnymi. Miąższ tego owocu skrywa bogactwo witamin A, C, E i z grupy B. Zawiera też luteinę, potas oraz likopen. To nadal nie koniec, bo awokado ma spore ilości kwasu foliowego, kwasów tłuszczowych omega-3, beta-karoten i wiele więcej. Warto włączyć ten owoc do swojej diety, a dzięki temu wpłyniesz pozytywnie na wygląd skóry, układ odpornościowy, a nawet ustabilizujesz poziom cukru we krwi.
Jak wygląda zepsute awokado?
Zastanawiasz się, jak wygląda zepsute awokado? Możesz to rozpoznać na kilka sposobów. Przede wszystkim owoc będzie miał zbyt miękką i wgniecioną skórkę – w takim przypadku nawet delikatne ściśnięcie awokado powoduje pojawienie się widocznych wgłębień. Omijaj też awokado, które ma sczerniałą skórkę – w przypadku odmiany Hass owoc ma prawie czarną skórkę. Większy problem możesz mieć podczas sprawdzania awokado Fuerte lub Zutano, bo ich skórki zachowują taki sam kolor, bez względu na stopień dojrzałości owocu.
Niekiedy zdarza się też tak, że owoc z pozoru będzie wydawał się dobry, ale po przekrojeniu mogą być widoczne brązowe bądź czarne plamy. Zazwyczaj świadczy to o zepsuciu, więc niestety musisz wyrzucić całe awokado do kosza. O zepsuciu mogą też świadczyć ciemne smugi na miąższu oraz włóknista struktura.
Ciemne awokado – czym można jeść?
Awokado podobnie jak jabłka i banany szybko ciemnieje po przekrojeniu i obraniu ze skórki, co ma związek z utlenianiem – w konsekwencji robi się ciemne awokado? Czy można jeść taki owoc? Zazwyczaj nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, ponieważ kolor nie wpływa na smak bądź wartości odżywcze awokado. Po prostu owoc wygląda mało apetycznie, ale możesz w bardzo prosty sposób temu zapobiec. W jaki sposób? Wystarczy, że po przecięciu awokado skropisz je sokiem z cytryny bądź limonki. Jeśli akurat przygotowujesz guacamole, to włóż do niego pestkę do momentu, gdy będziesz podawać ten przysmak. Dzięki temu nie tylko przedłużysz trwałość pasty, ale przede wszystkim sprawisz, że przez długi czas będzie wyglądać równie apetycznie.
Czy można jeść niedojrzałe awokado?
Jeśli kupiłeś lub kupiłaś niedojrzałe awokado, to wystarczy, że będziesz je przechowywać w papierowej torbie razem z dojrzałym jabłkiem, bananem lub pomidorem. Pod wpływem etylenu, jaki wydzielają te produkty, owoc znacznie szybciej dojrzeje i będzie zdatny do spożycia już po upływie 2 dni. Nie chcesz dłużej czekać? W takim razie możesz skorzystać z kolejnego przydatnego triku. Wystarczy, że zawiniesz awokado w aluminiową folię, a następnie włożysz do piekarnika nagrzanego do ok. 90 st. C. Trzymaj owoc w piekarniku przez 7-10 minut – w zależności od stopnia twardości. Po wyciągnięciu awokado powinno być miękkie i gotowe do spożycia.
Co, jeśli nie masz akurat folii aluminiowej i chcesz jak najszybciej zjeść ten owoc? Czy można jeść niedojrzałe awokado? Nie polecam takich eksperymentów, bo może się to skończyć sporymi problemami na tle trawiennym – biegunką, wymiotami czy po prostu bólem brzucha. Dodatkowo smak niedojrzałego awokado nie jest gorzki, a sam owoc jest dość twardy, dlatego zjedzenie takiego produktu nie sprawi Ci przyjemności.