Jednodniowa głodówka – czy to bezpieczne?
Czy głodówka może być bezpieczna i zdrowa? Dużą popularnością cieszy się dziś jednodniowa głodówka, która ma wspierać układ pokarmowy i pomagać w oczyszczeniu organizmu. Sprawdźmy zatem, jakie są zalety i wady jednodniowej głodówki.
Czy jednodniowa głodówka jest zdrowa?
Chcesz zdecydować się na jednodniową głodówkę ze względu na chęć zrzucenia kilku kilogramów? Musisz wiedzieć, że nie tędy droga. Jednodniowa głodówka może zapewnić kilka korzyści, takich jak:
- Oczyszczenie układu pokarmowego — podczas jednodniowej głodówki organizm ma czas, aby oczyścić się z toksyn i pozbyć się zbędnych substancji z organizmu. Pomaga również regulować rytm wypróżnień.
- Poprawa samopoczucia — wiele osób zgłasza poprawę samopoczucia po jednodniowej głodówce. Zmniejszenie ilości spożywanych produktów może pomóc w zwiększeniu energii i lepszym nastroju. U wielu osób post 24-godzinny poprawia też jakość snu.
- Poprawa funkcjonowania układu trawiennego — jednodniowa głodówka może pomóc w regulacji układu trawiennego i zmniejszeniu bólu brzucha. Obniża się także poziom cholesterolu we krwi.
Czy jednodniowa głodówka jest zdrowa? To zależy, głównie od tego, czy została ona prawidłowo przeprowadzona.
Głodówka jednodniowa – zasady:
- pij ok. 3 litry niegazowanej wody w ciągu dnia, ale zrezygnuj z picia soków; bez obaw możesz pić herbatki ziołowe;
- zrezygnuj z większej aktywności i wysiłku;
- nie przeprowadzaj głodówki częściej niż raz na 2 tygodnie;
- zrezygnuj z jednodniowej głodówki w trakcie miesiączki, przemęczenia i przeziębienia.
Przeprowadzanie głodówki jednodniowej powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, po wcześniejszym przeprowadzeniu badań morfologii krwi. Osoby z chorobami przewlekłymi, w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać głodówki.
Głodówka jednodniowa – wady
Post 24-godzinny prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi, co w konsekwencji może prowadzić do znacznego obniżenia sprawności i energii.
Dodatkowo, jednodniowa głodówka może wywołać nieprzyjemne objawy, takie jak ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nudności i problemy z koncentracją. W ekstremalnych przypadkach, jednodniowa głodówka może prowadzić do odwodnienia i poważnych zaburzeń metabolicznych.
Co jeść po jednodniowej głodówce?
Aby wady jednodniowej głodówki nie były tak dokuczliwe, należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej już kilka dni wcześniej zmienić dietę na lekkostrawną, czy zawierającą więcej warzyw i owoców, a znacznie mniej słodyczy oraz mięsa. Gdy przyjdzie już czas głodówki, warto przede wszystkim zorganizować sobie czas tak, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo – np. zajmując się swoim hobby, chodząc na krótkie spacery na świeżym powietrzu i relaksując się.
Zastanawiasz się, co jeść po jednodniowej głodówce? Najlepiej 1-2 dni zrezygnuj jeszcze z jedzenia ciężkostrawnych potraw. Na samym początku zdecyduj się na pożywny krem z warzyw, zupę warzywną, pieczone czy gotowane warzywa, sałatki itd.
Na pewno zaletą jednodniowej głodówki jest to, że już po jej zakończeniu czujemy przypływ energii i lekkości w żołądku.