Kawa, herbata i zawarte w nich polifenole

Na temat picia kawy i herbaty istnieje wiele teorii. Jedni przekonują o szkodliwości ich nadmiernego spożycia, inni są przekonani co do ich dobroczynnego działania na organizm. Rytuał ich picia popularny jest przede wszystkim w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach i Japonii.  Do spopularyzowania ziołowego naparu przyczyniła się Święta księga herbaty wydana jeszcze w VIII wieku podczas panowania chińskiej dynastii Tang. To właśnie ta publikacja spowodowała rozpowszechnienie herbaty i jej eksport na cały świat. O jej dobroczynnym wpływie na funkcjonowanie organizmu wiadomo już powszechnie. Szeroka gama odmian i smaków nie tylko cieszy podniebienie, ale i jest znakomitym źródłem polifenoli.  Podobnie jak herbata, również kawa cechuje się dużą zawartością wspomnianych związków. Uprawiana jest przede wszystkim w Ameryce Południowej i Afryce, a w zależności od miejsca pochodzenia różni się smakiem i zawartością związków odżywczych. Swoją popularność napój ten zawdzięcza między innymi kofeinie, która pomaga w leczeniu bólów głowy, redukuje zmęczenie i pobudza organizm.

Kawa i herbata doceniane są przede wszystkim ze względu na zawarte w nich polifenole. Są to organiczne związki chemiczne, które naturalnie występują w roślinach. Związki chronią je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – owadów, grzybów czy wirusów. Ta grupa antyoksydantów wykazuje działanie przeciwutleniające, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory i wystąpienia chorób układu krwionośnego. Działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie i mają korzystny wpływ na zdrowie całego organizmu. Spożywanie odpowiedniej ilości polifenoli może skutecznie zapobiegać zachorowaniu na nowotwór, a w przypadku jego wystąpienia opóźnia rozwój i przerzuty na inne organy. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca, choroby Alzheimera i zaćmy. Co istotne, polifenole hamują namnażanie wolnych rodników – poprzez usuwanie powstałych aktywnych form tlenu i rozrywanie reakcji łańcuchowych, które odpowiadają za tworzenie się wolnych rodników. Rodniki są szkodliwymi cząsteczkami odpowiedzialnymi za rozwój takich chorób jak cukrzyca, choroby trzustki, niewydolność nerek, nowotwory czy zwyrodnienie stawów. Powstają w naszym organizmie przez wiele czynników, m.in. podczas zbyt długiego przebywania na słońcu, palenia papierosów i spożycia alkoholu, długotrwałego stresu i nieprawidłowej diety. Polifenole nie tylko hamują ich działalność, ale i zapobiegają powstawaniu nowych szkodliwych cząsteczek. To właśnie ten fakt stanowi najważniejszy dowód co do ich antynowotworowego wpływu – antyoksydanty usuwają bowiem wolne rodniki z materiału genetycznego.

Mnogość dobroczynnego wpływu zawartych w herbacie i kawie związków polifenolowych zdecydowanie zachęca do regularnego sięgania po te napoje. Pamiętaj jednak, że za zawartość antyoksydantów odpowiada również sposób parzenia oraz rodzaj herbaty. Herbaty sypane zawierają niemalże dwa razy więcej polifenoli niż herbaty ekspresowe, a herbaty zielone są w nie bogatsze od herbat czarnych. Upewnij się dodatkowo jakie napary zalewać wrzątkiem, a jakie po prostu gorącą wodą. Daj swojej herbacie czas na zaparzenie się, a w zamian podaruje Ci ona dobroczynne związki przeciwutleniające 😊.

Te produkty wygrywają walkę z wolnymi rodnikami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments