Header top area left

Header top area left

Header top area right

Header top area right

pierwsza wizyta u dietetyka

Pierwsza wizyta u dietetyka — jak się przygotować?

Zazwyczaj boimy się tego, co nieznane, dlatego spotykam wiele osób, które obawiają się konsultacji z dietetykiem. Nawet pomimo tego, że internista czy bliscy zachęcają ich do skorzystania z pomocy dietetyka, to jednak mają spore opory. Dlatego wyjaśnię Ci, jak przygotować się do wizyty u dietetyka, aby niczego się nie bać. Zdradzę Ci również, ile kosztuje wizyta u dietetyka.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Niezależnie czy wybierzesz wizytę online, czy też stacjonarną, musisz wiedzieć, że zawsze konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Dzięki niemu znacznie więcej wyciągniesz z konsultacji, a co za tym idzie, szybciej zaczniesz czerpać konkretne korzyści. Oto 4 czynności, które warto wykonać przed wizytą u dietetyka:

ile kosztuje wizyta u dietetyka

Zacznij prowadzić dzienniczek żywieniowy

Dobrym pomysłem jest kupienie zeszytu lub stworzenie pliku w Excelu, w którym będziesz skrupulatnie i zgodnie z prawdą zapisywała, co zjadłaś w ciągu dnia. W ten sposób dietetyk będzie mógł określić, jak w rzeczywistości się odżywiasz i wskaże, czego lepiej unikać. Tak naprawdę wystarczy taki żywieniowy pamiętnik prowadzić przez 3 dni — najlepiej, aby znalazł się tam jeden dzień weekendowy. Koniecznie zabierz go na wizytę czy prześlij specjaliście.

Co warto napisać w dzienniczku żywieniowym:

 • godzinę jedzenia posiłku czy przekąski,
 • co zawierał posiłek,
 • wielkość, ilość spożywanego posiłku.

Wykonaj badania morfologiczne

Przed pierwszą wizytą u dietetyka koniecznie wykonaj podstawowe badania morfologiczne, do których na pewno będzie chciał mieć wgląd specjalista. Być może po wizycie dietetyk zaproponuje wykonanie kolejnych badań, np. o profilu tarczycowym czy związanych z glukozą we krwi. Zatem jeśli chcesz, możesz od razy te badania również wykonać.

wizyta u dietetyka

Przygotuj się do pytań, jakie może zadać dietetyk

Podczas konsultacji ważne jest to, żebyś szczerze odpowiadała na pytania dietetyka. Jakie? Głównie dotyczące:

 • aktywności fizyczne — jaki tryb życia prowadzisz,
 • czy cierpisz na jakieś choroby, alergie,
 • jakie leki bierzesz,
 • czy wcześniej już się odchudzałaś, w jaki sposób, jakie były efekty,
 • ile ważysz — czy waga gwałtownie zmieniła się w ostatnim czasie,
 • ile masz lat,
 • ile mierzysz.

Ustal cel dla siebie

Zawsze bardzo ważne jest także ustalenie celu, o który również może zapytać Cię dietetyk. Jeśli chcesz zrzucić 5, 10 czy 20 kg, po prostu zacząć odżywiać się zdrowo czy dopasować dietę tak, aby zmniejszała objawy jakiejś choroby, to koniecznie szczerze o tym powiedz. Pod tym kierunkiem będzie układany jadłospis — u mnie na 7, 14 czy 28 dni. I dzięki tej informacji dieta stanie się skuteczniejsza.

Wizyta u dietetyka online kontra stacjonarna — co wybrać?

W ostatnich czasach coraz więcej specjalistów przeniosło się do sieci, aby dzięki temu docierać ze swoją ofertą do szerszego grona i przy okazji nie ryzykować. Wszystko to sprawiło, że coraz bardziej naturalne stały się wizyty u dietetyka przez Internet. Ja również świadczę takie usługi, gdyż nie muszę ograniczać się do konkretnego miasta i mogę pomagać pacjentom z całej Polski. Jednak jest znacznie więcej zalet, wynikających z internetowych wizyt, oto kilka najważniejszych:

 • bez stresu — kiedy nie musisz iść na bezpośrednią wizytę do gabinetu lekarza, a zamiast tego zostajesz w swoim domu czy w pokoju, to czujesz się pewniej i bezpieczniej,
 • możesz przesłać e-mailem dokumenty — znika problem związany z nie zabraniem ze sobą wyników badań itd.,
 • dietetyk ma więcej czasu — kiedy postawisz na konsultacje, to zazwyczaj masz aż 60 minut na rozmowę ze specjalistą lub możesz pisać wiele e-maili z pytaniami — naprawdę rzadko, który stacjonarny dietetyk dysponuje takim czasem,
 • łatwy kontakt — możesz w każdej chwili napisać e-maila, czy nawet zadzwonić do dietetyka, zamiast czekać do kolejnej wizyty.

Nie da się ukryć, że często przytaczaną zaletą jest także niższa cena. Jednak nie jest to żelazna zasada. Zatem, ile tak naprawdę kosztuje wizyta u dietetyka?

jak przygotować się do wizyty u dietetyka

Wizyta u dietetyka — cena

Jeśli nigdy wcześniej nie byłaś u dietetyka, to koniecznie na samym początku postaw na indywidualną konsultację, a dopiero później np. zamów dietę. W ten sposób dowiesz się, jakie błędy musisz wyeliminować z diety, być może jakie badania warto zrobić czy jak dopasować najskuteczniejszą dietę, która pozwoli osiągnąć zamierzony cel. Ceny takich wizyt są naprawdę różne. Stacjonarnie trzeba liczyć na kwoty, sięgające min. 150-200 zł. Wiele zależy od wielkości miasta czy konkretnego dietetyka. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty związane z dojazdem. Przez to, że wizyty trwają krócej, to niejednokrotnie potrzebnych jest więcej spotkań.

W przypadku wizyty online zazwyczaj oszczędzasz. Kiedy wybierzesz moją indywidualną poradę, to cena nie przekroczy nawet 100 zł, a do tego zdobędziesz również jadłospis na 3 dni.

Wybieracie się na swoją pierwszą wizytę u dietetyka? A może macie ją już za sobą?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments