Header top area left

Header top area left

Header top area right

Header top area right

ile kosztuje wizyta u dietetyka

Specjalista od spraw żywienia. Kiedy i dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka?

dietetyk specjalista żywienia

Zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia to pojęcia, które są obecnie bardzo modne. Wiele osób przywiązuje uwagę do tego, co znajdzie się na talerzu. Rośnie świadomość, jak ważny jest rodzaj oraz jakość spożywanych posiłków. Pojawia się też wiele nowych diet, które obiecują magiczne niemal rezultaty, możliwe do osiągnięcia w krótkim czasie. W dobie wszechobecnego dostępu do Internetu mogłoby się wydawać, że pomoc dietetyczna może zostać skutecznie zastąpiona przez dostępne od ręki informacje i narzędzia. Nic bardziej mylnego. Czym zajmuje się dietetyk? Kiedy warto skorzystać z pomocy eksperta do spraw żywienia? Dlaczego i kiedy jest to najlepsze rozwiązanie?

Nie da się zaprzeczyć temu, że rosnąca świadomość w obszarze roli odżywiania w codziennym życiu i jakości naszego funkcjonowania, jest zjawiskiem pozytywnym. W parze z tym idzie niestety coraz większa liczba osób, które zmagają się z otyłością i nadwagą. Dietetyk to osoba, która promuje zasady zdrowego odżywiania i zachęca do zmiany nawyków żywieniowych na takie, które będą służyć naszemu zdrowiu i poprawią jakość naszego funkcjonowania. Dietetyk wie, jak poszczególne składniki pokarmowe oddziałują na organizm, które z nich wzajemnie na siebie wpływają oraz jaki skład i pochodzenie mają poszczególne produkty. Bazując na fachowej wiedzy jest w stanie skomponować indywidualny plan żywienia, który będzie dostosowany do stanu zdrowia oraz potrzeb. Poza ustaleniem planu żywienia dietetyk podpowie, w jaki sposób powinno się przygotowywać poszczególne dania, jak obrabiać konkretne produkty i na co zwracać uwagę podczas zakupów, tak aby w koszyku znalazły się pełnowartościowe produkty, wspierające osiągnięcie zamierzonych celów. Mylne jest przekonanie, że praca dietetyka skupia się wyłącznie na odchudzaniu swoich pacjentów. Dietetycy bardzo często opracowują również metody leczenia zaburzeń żywieniowych i stosują dietoterapię, które są niezastąpionym wsparciem w walce z różnymi chorobami.

Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

  • Wtedy, kiedy efekty samodzielnego odchudzania nie są zadowalające mimo zmiany stylu życia i wprowadzeniu aktywności fizycznej. Wiele osób boryka się też z problemem powracających kilogramów. Źle dobrana dieta, ciągłe poszukiwania tej, która będzie najbardziej skuteczna mogą prowadzić do wielu problemów. Większość diet i jadłospisów dostępnych w Internecie jest skrajnie niezdrowych dla organizmu i w dłuższej perspektywie powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Zrzucone kilogramy szybko wracają, a organizm boryka się z niedożywieniem i brakiem niezbędnych witamin oraz minerałów. Wizyta u dietetyka będzie w tym wypadu bardzo pomocna i niemal niezastąpiona.
  • Wtedy, kiedy na skutek zbyt radykalnego ograniczenia kalorii organizm zaczyna z większą intensywnością magazynować tkankę tłuszczową. Na wizytę u dietetyka warto się zgłosić również wtedy, kiedy stosowaliśmy monodiety, bazujące na jednej grupie produktów. Ich wpływ na organizm jest niezwykle szkodliwy i rozsądne podejście do tematu odżywiania, podparte fachową wiedzą, będzie niezbędnym wsparciem.
  • Problemy z utrzymaniem wagi mogą mieć podłoże chorobowe. Cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy niedoczynność tarczycy mogą sprawiać, że samodzielnie dobrana dieta wywuje efekt odwrotny do zamierzonego. Dietetyk ustali taki plan żywienia, który będzie wspierał redukcję masy ciała, w sposób optymalny, zdrowy i bezpieczny.
  • Z pomocy dietetyka warto skorzystać również wtedy, kiedy borykamy się z problemem efektu jo-jo. Specjalista do spraw żywienia nie tylko zaplanuje jadłospis w taki sposób, aby walka z nadprogramowymi kilogramami była skuteczna, ale też pomoże utrzymać wagę podczas fazy stabilizującej.

Dietetyk – nie tylko od odchudzania

Warto pamiętać o tym, że dietetyk nie jest wyłącznie specjalistą do spraw odchudzania. Z pomocy dietetyka warto skorzystać również w czasie przygotowań do ciąży, karmienia czy menopauzy. Fachowe spojrzenie na kwestię żywienia będzie nieocenione również dla osób zmagających się z cukrzycą, podwyższonym poziomem cholesterolu i przy nadciśnieniu tętniczym. Dietetyk często współpracuje również ze sportowcami, którzy pragną zwiększyć wydolność swojego organizmu i utrzymać go w stanie pełnego zdrowia. Przygotowanie odpowiedniej diety pomoże zapobiec niedoborom żywieniowym oraz przyspieszyć regenerację organizmu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments