Header top area left

Header top area left

Header top area right

Header top area right

dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca — co warto jeść, by było smacznie i zdrowo?

Zbędne kilogramy mogą odebrać Ci pewność siebie, a przy okazji wpływają negatywnie na stan Twojego zdrowia. Dlatego dieta odchudzająca pomoże Ci pozbyć się nadwagi, ale też sprawi, że poczujesz się naprawdę dobrze z samą sobą. Przekonaj się, co warto jeść w trakcie takiej diety, a zyskasz smaczne, urozmaicone i zdrowe posiłki — ich jedzenie po prostu sprawi Ci ogromną przyjemność.

Najważniejsze zasady mądrej diety odchudzającej

zasady diety odchudzającej

Pamiętaj, że wymarzone efekty diety otrzymasz dopiero wtedy, gdy zastosujesz się do kilku najważniejszych zasad. Dzięki temu faktycznie pozbędziesz się nadmiernych kilogramów, a także unikniesz efektu jojo. Zwróć również uwagę na to, by stopniowo przestawiać się na zupełnie inną dietę, wtedy zmiany nie będą dla Ciebie tak drastyczne i trudne. Ważne jest również to, by włączyć do swojego codziennego życia aktywność fizyczną. Wówczas zadziałasz ze zdwojoną siłą, ale też osiągniesz skuteczniejsze efekty. Przygotowałam dla Ciebie kilka najważniejszych zasad, a dzięki nim Twoja dieta odchudzająca będzie jeszcze bardziej efektywna.

Wyznacz sobie realne cele

Jeszcze przed rozpoczęciem odchudzania określ cele, do których chcesz dążyć. Pamiętaj jednak o tym, by były możliwe do zrealizowania w czasie, jaki sobie wyznaczysz. Dzięki temu z jeszcze większym zaangażowaniem będziesz przestrzegać zasad związanych z dietą odchudzającą. Zwróć tylko uwagę na to, że utrata kilogramów nie może być nagła — wtedy znacząco zmniejszają się Twoje szanse na utrzymanie wymarzonej masy ciała. Dlatego dokładnie przemyśl swój cel, postaw go sobie, a następnie zacznij go realizować.

Postaw na zbilansowaną dietę

W trakcie odchudzania największe znaczenie ma to, co jesz. Dlatego musisz zadbać o pożywną i prawidłowo zbilansowaną dietę. Przede wszystkim spożywaj owoce i warzywa, a także mięso — jeżeli nie rezygnujesz z niego w swojej codziennej diecie. Poza tym niezwykle istotne są węglowodany i odpowiednie ilości tłuszczy. Jednak najważniejszym składnikiem w trakcie diety odchudzającej jest białko — tylko wtedy, gdy dostarczysz jego spore ilości, to zadbasz o to, by w trakcie utraty wagi organizm nie czerpał energii z komórek mięśni.

Ogranicz, a nie rezygnuj

Ogranicz fast foody w diecie odchudzającej

Wiele osób uważa, że w trakcie diety ważna jest całkowita eliminacja niektórych produktów. Jednak takie myślenie jest błędne, ale też może doprowadzić do tego, iż trudniej będzie Ci przestawić się na zdrowszy sposób odżywiania się. Dlatego naprawdę nie stanie się nic złego, jeżeli czasem zjesz ulubione ciastko bądź skusisz się na fast food. Ważne jest tylko to, by robić to okazjonalnie i ograniczyć ilość takiego jedzenia. Poza tym możesz zacząć szukać zdrowszych odpowiedników poszczególnych potraw bądź słodyczy. Pamiętaj, że okazjonalne spożywanie przetworzonego jedzenia nie zniweczy całych Twoich wysiłków związanych z odchudzaniem, więc nie miej wyrzutów sumienia, tylko zadbaj o to, by takie chwile nie zdarzały się zbyt często.

Jedz mniej, ale częściej

Bardzo ważne jest to, żebyś w trakcie diety odchudzającej postawiła na mniejsze porcje jedzenia, które będziesz spożywać 4-5 razy w ciągu dnia. Dzięki temu zadbasz o odpowiedni poziom glukozy we krwi, ale też zminimalizujesz ryzyko wystąpienia tzw. wilczego głodu, co zazwyczaj kończy się niekontrolowanym podjadaniem.

Zadbaj także o to, by poświęcić więcej czasu na jedzenie, a podczas posiłku przeżuwać małe kęsy. W ten sposób nie tylko jeszcze lepiej wyczujesz smak ulubionych potraw, ale też poczekasz do momentu, aż mózg otrzyma sygnał, że głód został już zaspokojony — zazwyczaj trwa to ok. 15 minut.

Co jeść w trakcie diety odchudzającej?

Składniki w trakcie diety odchudzającej

Zwróć uwagę na to, jak ważne jest jedzenie odpowiednich składników w trakcie diety. W końcu niektóre z nich mogą dodatkowo wspomóc przemianę materii, a przy tym przyspieszyć utratę wagi. Koniecznie zadbaj również o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, a przede wszystkim wody — w końcu to właśnie ona ma najlepszy wpływ na Ciebie. Przygotowałam też dla Ciebie spis najważniejszych składników, które warto jeść w trakcie diety odchudzającej. Skorzystaj z tej listy, a na pewno będziesz zadowolona z efektów.

Warzywa

Szczególnie postaw na warzywa, które są bogate w błonnik. Dzięki temu przyspieszysz swój metabolizm, co na pewno będzie miało pozytywny wpływ na szybkość trawienia. Do takich warzyw należy m.in. zielony groszek, brokuły, marchewki, kalafior, buraki, a także szparagi i karczochy.

Ryby

Ryby w diecie odchudzającej

W trakcie diety odchudzającej bardzo ważne jest to, żebyś dostarczała organizmowi kwasy z grupy omega-3. Przede wszystkim dlatego, iż wzmacniają funkcjonowanie organizmu, ale też zwiększają uczucie sytości. Właśnie dlatego włącz do codziennej diety tłuste ryby np. tuńczyk, sardynki, makrelę oraz łososia.

Chude mięso

Dieta odchudzająca często polega na spożywaniu większej ilości białka, które znajduje się m.in. w chudym mięsie. Dlatego regularnie spożywaj kurczaka bądź indyka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments