Nocna owsianka a’la szarlotka
Płatki owsiane na śniadanie – znakomity pomysł! Nocna owsianka a’la szarlotka, w wersji wegańskiej 🙂 idealnie sprawdzi się jako pierwszy posiłek przed pójściem do pracy. Zamiast mleka można użyć napoju migdałowego lub sojowego, czyli tzw. napojów roślinnych. Czym jeszcze można wzbogacić w wersji wegańskiej? Sprawdź mój przepis!
Najczęściej zadawane pytania
Co daje codzienne jedzenie owsianki?
Porcję płatków należy zjadać każdego dnia. Płatki owsiane zawierają mnóstwo błonnika i cennych składników odżywczych. Wspomagają skutecznie proces redukcji masy ciała. Ponadto pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, poziom cholesterolu oraz mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca oraz cukrzycy.
Dlaczego nie powinno się jeść owsianki na śniadanie?
To pytanie akurat zalicza się do mitów dietetycznych. Owsiankę można jeść na śniadanie! Należy jednak zadbać o odpowiednie skomponowanie śniadaniowej owsianki. Nieumiejętna kompozycja owsianki przekłada się na wysokie stężenie cukru we krwi. Jeśli jako pierwszy posiłek wybierzemy węglowodany to spowodujemy dodatkowy wzrost glikemii i wyrzut insuliny. Po niedługim czasie możemy spodziewać się spadku poziomu cukru, a co za tym idzie odczujemy głód, a nawet senność.
Co zrobić aby owsianka służyła mojemu zdrowiu, mam IO?
Zadbaj o odpowiednie dodatki w porannej owsiance, które korzystnie wpłyną na ładunek glikemiczny posiłku. Dorzucaj do płatków ulubione dodatki tj mleko, jogurt, orzechy, pestki, nasiona typu chia czy siemię lniane. Idealnym przykłademdobrze skomponowanego sniadania na bazie płatków owsianych jest Nocna owsianka a’la Szarlotka. Nigdy nie jedz samych płatków owsianych bądź rozgotowanych.
Jakie są najzdrowsze płatki?
Najbardziej wartościowe są płatki owsiane zwykłe, nieco bardziej oczyszczone są płatki górskie, a najbardziej przetworzone – błyskawiczne. Tych ostatnich lepiej unikaj. Dobrym wyborem są również płatki jęczmienne – zawierają antyutleniacze, przeciwdziałają więc nowotworom. Są lekkostrawne, regulują trawienie
Jak działają płatki owsiane na jelita?
To, za co szczególnie cenimy owies oraz produkowane z niego płatki owsiane to wysoka zawartość rozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego. Beta-glukany zawarte w płatkach wchłaniają wodę.Tworzą w ten sposób w przewodzie pokarmowym swego rodzaju śluz. Śluz ten jest bardzo cenny dla naszego przewodu pokarmowego. Chroni on błonę śluzową żołądka i jelit przed podrażnieniami, infekcjami bakteryjnymi oraz wnikaniem niechcianych patogenów.
Kto powinien unikać płatków owsianych?
Owsiankę z diety powinny wykluczyć przede wszystkim osoby, które mają alergię na gluten. W samym owsie gluten nie występuje, jednak w procesie produkcyjnym płatki mogą zostać nim zanieczyszczone.Płatki owsiane są bogate w błonnik, zarówno frakcję rozpuszczalną, jak i nierozpuszczalną w związku z tym nie są wskazane u osób, które muszą stosować dietę ubogą w ten składnik pokarmowy. Płatki owsiane nie są polecane osobom z zespołem jelita drażliwego, cierpiące na nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, WZJG) a także osoby z nadżerkowym zapaleniem żołądka i dwunastnicy.
Popularne wpisy na blogu
- Dieta w menopauzie- jak utrzymać zdrowie i dobrą wagę?
- Kawa- zdrowa czy szkodliwa
- Dieta przy policystycznych jajnikach (PCOS)
- Probiotyki i ich wpływ na zdrowie. Poznaj sekrety probiotyków, prebiotyków i synbiotyków.
- Mikroflora jelitowa – co to jest? Jak rozpoznać zaburzenie mikroflory jelitowej?
- Dieta w niedoczynności tarczycy – przykładowy jadłospis
Najlepsze przepisy na blogu
- Wilgotne ciasto korzenne – najlepsze!
- Zdrowe ciasteczka owsiane
- Zupa krem z cukinii i jarmużu z chrupiącymi grzankami
- Rozgrzewający krem z marchewki
- Krem z dyni – szybki i prosty
- Paprykowy kurczak z lubczykiem
- Jakie ryby mrożone kupować? Porady dietetyczki
- Ekspresowe kotlety z kalafiora
- Kotlety rybne z kolendrą
- Aromatyczne,fit kotleciki marchewkowo-szpinakowe – bez glutenu i laktozy
Składniki
Porcje
40g płatków owsianych | |
10g słodzidła np. ksylitolu, stewii | |
75g jogurtu typu skyr waniliowy | |
70ml mleka migdałowego | |
1szt jabłko - pokrojone w drobną kostkę (170g) | |
10g masła orzechowego | |
6g suszonej żurawiny | |
1 łyżka słonecznika |
Dodaj komentarz