Header top area left

Header top area left

Header top area right

Header top area right

dieta bez pszenicy

Dieta bez pszenicy — co jeść i jakie efekty osiągniesz?

Polacy nadal skupiają swoje posiłki na spożywaniu ogromnej ilości pszenicy. Jedzą ją na śniadanie — w postaci bułek czy chleba, na obiad — m.in. w makaronie, czy na kolację — znów w chlebie. Wszystko to negatywnie wpływa na ciało, samopoczucie czy nawet psychikę. Dlatego coraz większą popularność zdobywa dieta bez pszenicy. Co jeść, aby ustrzec się przed negatywnymi efektami pszenicy?

Dlaczego pszenica jest taka zła?

Z każdym rokiem wzrasta liczba przeciwników nadmiernego jedzenia produktów pszenicznych. Trzeba przyznać, że grono tych osób ma rację. Pszenica w ciągu ostatnich lat uległa sporej modyfikacji. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy była potrzeba nadmiernego zwiększenia plonów. Wszystko to spowodowało, że dziś wyróżnia się ona m.in. wysokim indeksem glikemicznym ok. 70. Notorycznym problemem u Polaków jest też przyswajanie zbyt małej ilości błonnika, a kiedy do tego dojdzie konsumowanie nadmiernej ilości pszenicy, to pojawiają się bardzo często wahania glikemiczne. Te z kolei powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, ale też wiele innych negatywnych skutków w tym zaburzeń trawienia czy nawet problemów z pamięcią oraz kondycją skóry.

Produkty, które zawierają najwięcej pszenicy — czyli czego nie jeść:

  • chleba, bułek i innego pieczywa,
  • makaronu,
  • kuskusu,
  • kaszy manny, bulgur
  • mąki
  • piwa,
  • wyrobów cukierniczych.

Czym charakteryzuje się dieta bez pszenicy?

Dieta bez pszenicy jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie wykluczyć pszenicę z pożywienia, która u wielu osób stanowi nawet ¼ tego, co jedzą w ciągu dnia. Dieta bez chleba, a przynajmniej tego tradycyjnego — z pszenicą, to dla wielu osób prawdziwy szok. Jednak już po miesiącu takiego jedzenia zobaczysz pozytywne efekty. W szczególności osoby z nadwagą, zaburzeniami metabolizmu czy równowagi hormonalnej, powinny zdecydować się na taką taktykę żywieniową. Do tego dieta bez pszenicy wskazana jest również dla cukrzyków oraz osób z chorobami serca.

dieta bez pszenicy co jeść

Dieta bez pszenicy — co jeść, aby zadbać o swoje zdrowie?

To, że w Twojej diecie nie będzie pszenicy, to nie oznacza, że posiłki staną się trudniejsze do wykonania, a Ty stracisz przyjemność z jedzenia. Wręcz przeciwnie szybko będziesz czerpać większą przyjemność ze spożywania tego, co pozytywnie wpływa na Twój organizm. Z czystym sercem mogę polecić Ci następujące produkty, którymi zastąpisz kontrowersyjną pszenicę.

Co możesz jeść w diecie bez pszenicznej:

  • owoce i warzywa,
  • orzechy — np. laskowe, nerkowce czy migdały,
  • tłuszcze — np. oliwę, olej lniany,
  • mięso — jeśli nie jesteś wegetarianinem to spokojnie, możesz jeść wysokiej jakości kurczaki, wieprzowinę, wołowinę i bogate w wartości odżywcze ryby oraz owoce morza,
  • produkty zbożowe — komosa, gryka, sorgo czy proso,
  • jajka,
  • sery,
  • zioła, np. bazylia, cynamon czy kminek,
  • produkty mleczne — nie więcej jednak niż 1-2 porcje w ciągu doby.

Bardzo dużo produktów pozbawionych jest pszenicy, więc nie musisz już obawiać się, że Twoje posiłki będą ograniczone. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, co jeść przy diecie bezpszenicznej. Na szczęście dziś istnieje coraz więcej zamienników, np. zamiast mąki pszennej możesz wybrać grykę czy mąkę migdałową.

dieta bez pszenicy efekty

Dieta bez pszenicy — efekty, na których na pewno Ci zależy

Wiele osób, które zdecydowały się porzucić produkty pszeniczne, dostrzegło u siebie pozytywne efekty. Oto te najczęściej przytaczane:

  • polepszenie wyników laboratoryjnych krwi, np. obniżenie cholesterolu,
  • poprawa poziomu glikemii we krwi — ma to duże znaczenie u osób, które borykają się z cukrzycą,
  • polepszenie samopoczucia, koncentracji i funkcji poznawczych,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • poprawa wyglądu, np. zmniejszenie trądziku czy lepiej wyglądający brzuch,
  • poprawa pracy jelit — znacznie rzadziej pojawiają się problemy ze wzdęciami czy biegunkami.

Czym jest pszeniczny brzuch i jak się go pozbyć?

pszeniczny brzuch

Powiedzmy to otwarcie — większość osób, którzy mają nabrzmiały brzuch i mimo diet oraz aktywności, nie mogą się go pozbyć, zjadają zbyt dużo pszenicy. Pojawiło się nawet pojęcie pszeniczny brzuch. Na czym dokładnie polega to zjawisko? Pszenica powoduje wzrost apetytu, który przyczynia się do podjadania w nocy, o którym pisałam w innym artykule. Jednak to, że jesz więcej, niż potrzebujesz, to jedna sprawa, ale przede wszystkim powoduje ona, że Twój metabolizm glukozowo-insulinowy zostaje całkowicie rozregulowany. W konsekwencji Twój brzuch staje się nienaturalnie duży. Pszeniczny brzuch to fakt i bardzo często przyczynia się do powstania kompleksów, szczególnie u kobiet. To z kolei obniża ich pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Dla wielu osób całkowite wyeliminowanie pszenicy jest czymś naprawdę trudnym i kosztownym. Dlatego jak zawsze polecam, aby zachować zdrowy rozsądek. Do niektórych zmian najlepiej, aby dochodziło się stopniowo. Już w międzyczasie zaczniesz zauważać pozytywne efekty diety bez pszenicy, co ułatwi Ci dalsze wdrażanie zmian w stylu jedzenia. Trzymam kciuki, abyś wkrótce doszedł do momentu, gdy pszenica przestaje pojawiać się w Twoim jadłospisie. Jeśli chcesz, mogę pomóc Ci rozpisać menu pod dietę pozbawioną pszenicy. W razie potrzeby czekam na wiadomość!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments